Den stora nyheten på PUFF-fronten är att vi fått tillökning i familjen. Dotterbolaget SummaVi har alldeles nyligen sett dagens ljus. Av flera olika anledningar, men främst att medlemmarna kan erbjuda sina kunder en kostnadseffektiv tjänst, men inte bara till företagare i branschen.
Plus att framtida överskott kommer gå rakt upp till PUFF AB. Tanken är att vi med SummaVi ska erbjuda upphandlade tjänster inom en rad olika affärsområden. Det kommer fungera ungefär som PUFF gör, men i större skala då SummaVi inte har något krav på branschtillhörighet. Mer detaljerad information om satsningen kommer du kunna läsa i nästa nummer av vår medlemstidning.
Njut av försommaren
Stefan Juhlin
vd PUFF
VD:n har ordet – maj
Juni, juli och augusti, tre av de vackraste orden i det svenska språket, åtminstone om ni frågar mig. Sommarstuga. Badstrand. Färskpotatis. Jordgubbar. Sommarpratarna i P1. De där böckerna vi inte hunnit läsa. Listan kan göras lång, men resten får var och en fylla i efter eget behag!